+38 (044) 394 86 06
  
+38 (095) 07 07 047
  
+38 (067) 238 55 15 
  
+38 (073) 100 31 81
Мови

Як виростити щасливу дитину. Неприпустимі педагогічні прийоми

2016-07-25
Як виростити щасливу дитину. Неприпустимі педагогічні прийоми
Фізичне покарання - зовсім не кращий спосіб виховання. Зараз, на щастя, все менше батьків б'ють своїх дітей, але в багатьох сім’ях застосовуються інші методи покарання, які калічать дитячу психіку не менше. Ось деякі з них.

Сон, як покарання

«Ти не слухаєшся, тому йди спати!» Батьки нерідко намагаються заспокоїти таким дивним способом пустуна, зовсім не замислюючись про наслідки такого «психологічного» прийому. В результаті у дітей порушується цикл сон-бадьорість, виникають проблеми із засинанням і спостерігається ранкова млявість. З іншого боку, дитина починає розуміти, що сон - це покарання, якого слід уникати. Це може привести до серйозного безсоння, неврозу, дратівливості і, як наслідок, значних проблем зі здоров'ям. 
 

 

Темрява або стояння в кутку 

Темряви боїться більшість дітей, і цим користуються деякі батьки. За проступок або пустощі, дитина на якийсь час закривається в темній кімнаті або ставиться в куток. Від такого стресу у дитини з часом можуть розвинутися хворобливі фобії, які проявляються і тоді, коли він виросте. Це може бути нав'язливий страх темряви або страх замкнутих просторів. Ці розлади зовсім не невинні. Дорослі, яких так карали в дитинстві, можуть боятися ліфтів, купе поїзда, літаків або інших приміщень. Згодом фобії можуть перерости в депресію або панічні розлади, справлятися з якими потрібно буде за допомогою психіатра. 

«Я тебе віддам!» 

Буває, що дорослі, не в силах впоратися з неслухняною дитиною, кажуть їй: «Віддам тебе поліцейському, лікарю...» або «Залишу на вулиці», розраховуючи, що у відповідь на таке залякування малюк змінить свою поведінку. Часто цей прийом спрацьовує, але його наслідки не так нешкідливі, як здається. Дитина буде боятися ходити в дитячий сад або школу, звертатися в разі потреби до посадових осіб, лякатися лікарів і офіційних організацій. Буває, що в результаті застосування таких непродуманих виховних методів, діти виростають в замкнутих, заляканих і нетовариських дорослих. 

Використання права власності 

«Ти на свої іграшки нічого не заробив», «Твого тут нічого немає», - подібними фразами невмілі батьки намагаються «поставити дитину на місце», щоб змусити його підкорятися. Природно, що дитина поки не в змозі забезпечувати себе - це турбота батьків. Якщо мама і тато піднімають свій авторитет тільки на підставі права власності, то дитина відчуває себе неповноцінною. Подорослішавши, така людина буде будувати свої відносини з оточуючими на хибній основі, а може трапитися і так, що буде відчувати себе захищеною тільки в своїй квартирі, накопичуючи страхи і комплекси, аж до важких неврозів. 
 

Ігнорування інтересів 

 
«Мене твоя думка не цікавить!» - це найрадикальніше з формулювань, яку дозволяють собі батьки, домагаючись від малюка послуху. Подібні фрази призводять до того, що дитина або починає бунтувати і робити все «на зло», або стає покірним виконавцем батьківських вимог. У першому випадку виростає особистість, яка постійно діє наперекір думці оточуючих, а в другому - безвольна істота, яка намагається догодити всім, хто старший за неї. Авторитету чи положенню. Крім того, при такій ситуації дитина чітко розуміє, що вона не важлива батькам. 

Бойкот 

Бойкот, відмова від спілкування до виконання того, чого чекають батьки - це занадто жорстокий педагогічний прийом. У цьому випадку дитина переживає важкий стрес. Коли дорослі карають дітей бойкотом, діти переконуються в тому, що батькам вони не потрібні, і їх не люблять. Згодом дитина перестає ділиться своїми проблемами, замикається в собі або демонстративно шукає підтримку у інших людей. Це особливо небезпечно в підлітковому віці, коли довірчі відносини з власним чадом можуть допомогти уникнути безлічі проблем. 
 
 
Тепер стає зрозуміло, як необразливі з точки зору деяких батьків дії призводять до непоправних наслідків. На жаль, сім'ї, у яких вкоренилися такі методи виховання, ще зустрічаються. Тому усвідомлені батьки повинні уважно ставитись до вибору заходів впливу та покарання, щоб дитина виросла здоровою і щасливою. 
 

Читайте також: